cz sk
Prodej boruvek

Časem borůvek je léto.Sbírají se zpravidla v první polovině července, v suchých a teplých letech i koncem června. Celá sklizeň trvá asi šest týdnů. Sběr lesních borůvek je kromě houbaření jednou z mála příležitostí, jak spojit příjemnou rodinnou vycházku do přírody se sběrem lesních plodů.

Charakteristika

Vaccinium myrtillus L.(brusnice borůvka) charakterizujeme jako keřík menšího vzrůstu cca 30-60 cm, jehož světle zelené listy, které jsou střídavé, opadavé, přisedlé, blanité, vejčité, na bázi zaokrouhlené, nasedající na trojhranné větévky a na zimu opadávající. Květy jsou jednotlivé, bílé až narůžovělé barvy, asi 4 mm velké, vyrůstají z úžlabí listů. V létě pak sbíráme tmavě modré plody - mnohosemenné bobule s tmavou dužninou zrající v červenci až září (Hendrych, 1977; Janča, Zentrich, 1994). Borůvky nalezneme v oblastech s půdou s kyselým pH jako jsou dubové a bukové smrčiny, lada, rašeliniště a subalpinské nivy (Hendrych, 1977; Minařík, 1979; Janča, Zentrich 1994). Vaccinium corymbosum L. (borůvka chocholičnatá, borůvka zahradní, kanadská borůvka, velkoplodá borůvka) je keř vysoky 1,5 - 2 m, někteří autoři uvádí výšku až 2,5 m. Jedná se o rostlinu, která pochází ze Severní Ameriky, kde se ve velké míře pěstují velkoplodé odrůdy (Hričovský a kol., 1993). Listy jsou světle zelené barvy, květy jsou bílé, rostoucí v hroznu. Na jejich místech pak v létě vyrůstají tmavomodré, na povrchu světle ojíněné bobule se světlou dužninou na rozdíl od Vaccinium myrtillus (Bertelsmann, 2001).

Léčivé účinky borůvek

Při laboratorních pokusech bylo prokázáno, že antokyany obsažené v borůvkách mají značné vazoprotektivní a protiotokové účinky: podporují odolnost cév a zmenšují jejich propustnost. Brání shlukování krevních destiček a chrání kolagen před působením superoxidovích iontů. Kromě toho umožňují regeneraci červeného barviva a zlepšují kvalitu vidění při tlumeném světle. Chrání i sliznici trávicího ústrojí. Listy velice účinně snižují hladinu cukrů v krvi (Reader´s Digest Výběr, 2003). Borůvka je často předepisována při léčbě lymfatické a žilní nedostatečnosti. Posiluje křehké krevní kapiláry, užívá se také při hemoroidech a v gynekologii. V oftalmologii je používána pro svou schopnost léčit některé poruchy vidění. Především zlepšuje kvalitu vidění za šera. (Pravidelné užívání borůvek je doporučováno pilotům letadel a profesionálním řidičům či závodníkům) (Reader´s Digest Výběr, 2003).

Přeprava a skladování borůvek

Borůvky patří k rychlokazitelnému zboží, proto musíme klást důraz na správnou přepravu a skladovaní. Pří přepravě borůvek je jedna z nejdůležitějších věcích přepravní nádoba. Přepravní nádoba by měla být otevřená, vzdušná a dále by neměla být příliš vysoká (lepší je spíše nízká a široká nádoba). Naprosto nevhodné jsou uzavřené igelitové tašky a mikrotenové sáčky, v kterých dochází k zapaření a následnému nepříjemnému až odpornému zhořknutí. Dále nedoporurujeme kbelíky a jiné hluboké nádoby, kde na dně dochází k rozmačkání borůvek, vylití šťávy a následnému kvašení. Dalším neméně důležitým faktorem při přepravě je teplota. Nejvíce se osvědčila teplota mezi 13 - 15 stupni. Přeprava by měla být vždy co nekratší. Skladování borůvek při chladničkových teplotách by mělo být max. 2 - 3 dny. Borůvky omíváme až těsně před použitím, abychom je zbytečně nezanášeli vodou, a tím opět umožňovali nežádoucí kvašení štávy. Nejbezpečnější způsob skladování je mražení borůvek. Pokud borůvky před mražením omíváme, necháme je řádně okapat. Zabráníme tím přimrzání jednotlivých borůvek. Stejně jako při skladování v ledničce zamrazujeme borůvky v nízké vrstvě, aby došlo k co nejrychlejšímu promrazení všech kuliček a až poté sypeme do nádoby, ve které budou borůvky trvale uloženy.

Dotazy ohledně borůvek můžete zasílat na adresu L.Brunova@seznam.cz Budeme-li vědět tak Vám je milerádi zodpovíme.